KLIKAJ CODZIENNIE, PRZYCZYŃ SIĘ DO POPRAWY LOSU ZWIERZĄT W SCHRONISKACH!

sobota, 15 września 2012

ZERWIJMY ŁAŃCUCHY 2012

„Zerwijmy łańcuchy” to protest czytelników miesięcznika „Mój Pies” przeciwko wiązaniu psów na stałe na łańcuchach.

W XXI wieku znamy już humanitarne sposoby bezpiecznego dla otoczenia trzymania zwierząt. Dlatego w centrach największych polskich miast ustawiamy budy, do których każdy, kto tylko zechce, może się na kilka minut przywiązać - by zobaczyć, jak wygląda świat z perspektywy psa łańcuchowego, jak wycieńczające, koszmarnie nudne i bezsensowne jest życie na 2 metrach kwadratowych. Większość osób biorących udział w akcji jest zaskoczona ciężarem takiego łańcucha - to po prostu trzeba poczuć na własnej szyi.

W akcję „Zerwijmy łańcuchy” włączają się znane postaci ze świata kultury i rozrywki - oni również przywiązują się do bud. Media obszernie relacjonują nasze happeningi. To ważne, bo chcemy, by wzrastała świadomość, że pies powinien być przywiązany do człowieka, a nie do budy. 


  • DLACZEGO WARTO 


TRZYMANIE PSA MA ŁAŃCUCHU JEST

 Niehumanitarne. Ból, pragnienie, głód, strach i samotność pies odczuwa tak samo jak człowiek – a wszystko to cierpi uwiązany na stałe na łańcuchu; łańcuch jest ciężki, odkształca psu kręgi szyjne, często wrasta w szyję, a zimą do niej przymarza (zwłaszcza jeśli jest założony bez obroży); długowłose psy cierpią na odparzenia, bo latami nie były czesane, a nieścierane w ruchu pazury boleśnie utrudniają chodzenie; poza tym psy dotykają te same schorzenia co ludzi, spowodowane brakiem ruchu.

Niebezpieczne dla ludzi – pies uwiązany od szczeniaka nie poznał świata, więc wszystkiego się boi, a łańcuch nie pozwala mu uciec; dlatego taki sfrustrowany zwierzak częściej gryzie, i to nawet swoich właścicieli.


  • CO ZROBIĆ, WIDZĄC PSA NA ŁAŃCUCHU
  • przyjrzeć się, czy ma miskę z wodą, szczelną budę (a nie np. metalową beczkę, w której zimą zamarznie, a latem się poparzy!) z wystarczająco dużym otworem i łańcuchem dość długim, by mógł do niej wejść, czy nie jest wychudzony, wyłysiały czy skołtuniony, czy nie wygląda na chorego, czy nie stoi po kostki w błocie lub własnych odchodach
  • jeśli zauważysz którąś z wymienionych rzeczy, zawiadom jedną z organizacji prozwierzęcych, np. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (tel. +22 825 75 35) straż miejską (986), policję (997), wolontariuszy na psich forach internetowych.

ZAPRASZAM WSZYSTKICH DO ODWIEDZIN GŁÓWNEJ STRONY" ORAZ WSPARCIA AKCJI "ZERWIJMY ŁAŃCUCHY" 

MOŻESZ RÓWNIEŻ POMÓC PRZEZ POBRANIE DARMOWYCH MATERIAŁÓW ZWIĄZANYCH Z AKCJĄ "ZERWIJMY ŁAŃCUCHY", ROZDAJĄC JE WŚRÓD ZNAJOMYCH PRZYCZYNIASZ SIĘ DO PODNOSZENIA ŚWIADOMOŚCI LUDZI, KTÓRA SĄDZĄC PO SKALI PROBLEMU JEST BARDZO UBOGA.

materiały do pobrania

PAMIĘTAJ, ŻE LICZY SIĘ KAŻDA FORMA POMOCY DLATEGO ZACHĘCAM CIĘ DO DZIAŁANIA OD ZARAZ!
*treść pochodzi stąd

1 komentarz:

  1. witam! Chcielibyśmy zostawić tutaj swój ślad ze zdjęciami naszych piesków ze schroniska w Sosnowcu. Może ktoś przez przypadek zakocha się w naszym psiaku? Pozdrawiamy!

    OdpowiedzUsuń